Jakie ubezpieczenie motocykla wybrać?

Jazda na motocyklu z pewnością daje wiele radości i frajdy. Dodatkowo motocykliści poruszający się po dużych miastach wskazują liczne ułatwienia dla siebie, np. możliwość poruszania się po buspasach. Znacząco skraca to drogę dojazdu do pracy. Aby jednak móc legalnie jeździć na motocyklu, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia, wykonanie badań technicznych maszyny. Od czego zacząć?

Ubezpieczenie i przegląd motocykla

Kupując używany motocykl, mamy trzydzieści dni na to, by go przerejestrować, wykonać przegląd techniczny i dopełnić wszelkich formalności. Podstawą jest ubezpieczenie motocykla – początkowo będzie to OC na 30 dni, by możliwe było załatwienie np. przeglądu. Kolejne ubezpieczenie to polisa roczna OC, która pozwala na legalne poruszanie się po polskich drogach. OC chroni interesy nasze i innych użytkowników drogi. Jeśli będziemy sprawca kolizji czy wypadku, OC pozwoli na pokrycie podstawowych kosztów szkód wyrządzonych przez nas. Brak ważnej polisy OC sprawia, że szkody będzie trzeba opłacić z własnej kieszeni. Ile kosztuje OC? Roczna polisa nie ma stałej ceny – wysokość składki to wypadkowa licznych czynników. Na cenę OC składa się przede wszystkim wiek posiadacza motocykla, ale też wiek, marka i pojemność baku maszyny. Istotne okazuje się być również miejsce rejestracji maszyny. Ubezpieczenie motocykla zakupić można zarówno bezpośrednio w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet.

Przegląd motocykla oraz dodatkowe polisy

Kolejnym krokiem po kupnie motocykla jest wykonanie przeglądu technicznego. Przegląd taki musi być wykonany na autoryzowanej stacji diagnostycznej, gdzie sprawdzane są hamulce, ale też światła, zbieżność kół. Pozytywny wynik badania technicznego potwierdzony jest odpowiednim dokumentem. Badanie techniczne musi być wykonywane co roku.