Jazda konna sposobem na zdrowy umysł i ciało

Nie ulega wątpliwościom, że jazda konna jest niezwykłym sportem. Widok jeźdźca siedzącego na koniu poruszającym się z gracją jest imponujący.  Wbrew pozorom, jazda konna nie jest wcale zarezerwowana jedynie dla nielicznych, a swoich sił w siodle może próbować każdy, bez względu na wiek. Jakie korzyści daje organizmowi jazda konna? Jak przygotować się do rozpoczęcia tej przygody? Sprawdź!

Zdrowe ciało, wolny umysł

Wydaje Ci się, że jazda konna nie wymaga intensywnej pracy mięśni? Nic bardziej mylnego! Podczas jazdy angażowane są mięśnie ud, łydek oraz górnych partii ciała, dzięki czemu osoby uprawiające ten sport mogą poszczycić się smukłą sylwetką. Do korzyści wynikających z jazdy konnej możemy również zaliczyć poprawę koordynacji ruchowej i napięcia mięśniowego oraz stymulację narządów wewnętrznych. Co ważne, kontakt z koniem jest terapią przeciw zaburzeniom emocjonalnym. Jeździectwo odpręża i uspokaja, uczy cierpliwości, niezależności, poprawia refleks.

Niezbędnik każdego jeźdźca

Jazdę konną mogą uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Należy jednak pamiętać, że jest to kontuzjogenny sport i zanim wejdziesz na konia, powinieneś odpowiednio się przygotować. Podstawą bezpieczeństwa  jest dobrze dopasowane siodło, ochraniacze i kask z twardą i grubą skorupą, buty z obcasem o wysokości 1-2 cm zapobiegającym wyślizgiwaniu się podeszwy ze strzemion.

Bryczesy z pełnym lejem – wygoda przede wszystkim!

Ważnym elementem stroju jeździeckiego są bryczesy. Najlepszym wyborem dla profesjonalisty i amatora będą bryczesy z pełnym lejem. Bezszwowe spodnie ze specjalnymi elementami ze skóry (czyli właśnie lejami) zapewnią komfort oraz ochronią nogi przed otarciami i zwiększą przyczepność jeźdźca.