W domach z betonu, czyli jak prefabrykowane ściany z betonu sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie

W znanej piosence Martyny Jakubowicz betonowe domy jawiły się jako skupiska ludzkich problemów przeżywanych w szarej peerelowskiej rzeczywistości. Domy z wielkie płyty wznoszone w latach 70-tych minionego stulecia oraz współczesne budownictwo łączy jedynie fakt stosowania gotowych prefabrykatów – dzieli jakość wykonania, walory użytkowe a nade wszystko wygląd.

Prefabrykowane ściany betonowe – zastosowanie

Prefabrykaty budowlane są gotowymi elementami składowymi budowli; posiadają oczekiwane parametry użytkowe (lub zbliżone do nich) i wymagają niewielkiej obróbki. Wykorzystuje się je w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, rolniczym oraz podczas wznoszenia budynków użyteczności publicznej (sklepy, galerie, stadiony, hale sportowe, biblioteki, szkoły itp.).

Dzięki nowoczesnym technologiom można uzyskać efekt różnorodności – domy z betonu prefabrykowanego wznoszone są z elementów wykonanych zgodnie z projektem architekta. Można powiedzieć, że są szyte na miarę, więc nie grozi nam budowlana unifikacja jak w czasach wielkiej płyty.

Dlaczego warto wykorzystywać prefabrykowane ściany betonowe?

Najbardziej istotną korzyścią jest oszczędność czasu – dom jednorodzinny można zmontować w ciągu jednego dnia. Montaż budynku z gotowych elementów daje także poważne oszczędności finansowe. Biorą się one zarówno ze skrócenia czasu budowy, jak i z ograniczenia zatrudnienia. Niektóre prefabrykaty posiadają właściwości, które trudno jest osiągnąć w warunkach budowy. Jako przykład mogą służyć konstrukcje wykonane z betonu sprężonego, inaczej nazywanego betonem strunowym.Zamawiane w fabryce prefabrykowane ściany betonowe od wewnątrz są gładkie i nie wymagają tynkowania. Bezpośrednio po montażu można przystąpić do prac wykończeniowych – malowania, tapetowania, układania glazury.

Zewnętrzne ściany mogą być ocieplone i posiadać wykończenie z zacierki lub warstwy elewacyjnej fakturowej. Co istotne – fakturę i kolor elewacji producent ścian betonowych wykonuje we współpracy z architektem- projektantem obiektu.Ściany z betonu prefabrykowanego są cieńsze od tych wykonanych z pustaków przy jednoczesnych wysokich parametrach izolacji termicznej, akustycznej i wodnej. Są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i wahania temperatur.

Wady budowania z gotowych prefabrykatów

Za niestosowaniem prefabrykowanych ścian betonowych mogą przemawiać:
• Wyższa cena w stosunku do tradycyjnych materiałów,
• Obowiązek wylania odpowiednio wzmocnionych fundamentów,
• Konieczność wykorzystania sprzętu ciężkiego podczas montażu.

Ta ostania przeszkoda może być wyeliminowana, gdy zakupimy ściany prefabrykowane z betonu u producenta, który w pakiecie świadczy usługi montażowe i transportowe własnym sprzętem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.