Home / Ciekawe / Czaprak – ogólna charakterystyka

Czaprak – ogólna charakterystyka

Czaprak jest jednym z najważniejszych elementów, który musi posiadać koń. Co należy o nim wiedzieć, aby mieć pewność, że koń otrzyma odpowiednią ochronę przed siodłem, które zawsze nosi na grzbiecie?

“Potnik” na grzbiecie konia

W środowisku jeździeckim można spotkać się również z nazwą “potnik”. Dlaczego wiele osób w ten sposób właśnie określa czaprak? Ponieważ jego zadaniem jest pochłanianie potu konia. Dzięki temu do siodła nie dostaje się wilgoć, która mogłaby mieć zły wpływ na jego konstrukcję. W głównej mierze ma on jednak chronić skórę zwierzęcia przed otarciami. Koń może długo nosić na sobie siodło. Jest on do tego przyzwyczajony. Jednak jego skóra musi zostać od siodła oddzielona czaprakiem, aby móc zapewnić mu maksymalną wygodę oraz komfort. Który “potnik” będzie najlepszy dla konia?

Czaprak dopasowany do konia

Tego typu elementy najczęściej produkowane są z materiałów syntetycznych lub z bawełny. Obydwie propozycje są dobre dla konia. Można je podzielić ze względu na rozmiar, a także na kształt. Osoby, które na co dzień mają do czynienia z końmi wiedzą, że inne czapraki dedykowane są do skoków, a inne do ujeżdżania. W opisie technicznym czapraków można spotkać się z informacjami, do jakich profili dedykowane one są. Wyróżniamy:

  • profil skokowy,
  • profil ujeżdżeniowy,
  • profil Pony.

Nie można zapomnieć o tym, że nie tylko same czapraki są ważne, ale także siodła, które muszą zostać dopasowane względem potrzeb jeźdźca. Tak, aby zarówno koń, jak również jeździec odczuwali wygodę i komfort podczas treningu. 

 

About MarcelinaDabrowska

Check Also

Klucz do efektywnego systemu transportowego: Jakie elementy są niezbędne?

System transportowy to istotny element infrastruktury w każdym społeczeństwie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, w których …

Najnowsze komentarze

No comments to show.
https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ zobacz wiecje e-scale.org