Home / Ciekawe / Wycieczki skiturowe – najważniejsze informacje

Wycieczki skiturowe – najważniejsze informacje

Skituring robi się dzisiaj zdecydowanie coraz bardziej popularnym sportem. Czego on jednak tak w zasadzie dotyczy? Jak dokładniej prezentują się wycieczki skiturowe? Co warto o nich wiedzieć? Jak można rozpocząć uprawianie tej dyscypliny sportowej? Jak wybrać się na pierwszą wycieczkę skiturową? Na te wszystkie pytania odpowiemy pokrótce poniżej…

Co to jest skituring?

Na początku warto powiedzieć, co to jest w ogóle ten skituring. Otóż jest to dyscyplina sportowa łącząca w sobie narciarstwo zjazdowe oraz turystykę wysokogórską. Mówiąc prościej chodzi tutaj o to, aby podejść w nartach, czasem niosąc je, na szczyt i następnie zjechać.

Czasem skituring może posiadać także elementy wspinaczki, wówczas zaś nazywany jest skialpinizmem. Zasadniczo jednak trzeba tutaj podkreślić, że skituring uprawiać mogą tylko osoby, które znają się zarówno na narciarstwie zjazdowym, jak i na turystyce górskiej zimowej.

Czym są wycieczki skiturowe i trasy skiturowe?

Teraz jednak pojawia się pytanie, czy uprawiając skituring wchodzi się na szczyt i zjeżdża jakimiś określonymi trasami? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Trzeba bowiem podkreślić, że zasadniczo istnieje kilak sposobów uprawiania skituringu.

Na początek zatem można po prostu poruszać się określonymi trasami – istnieją pewne trasy skiturowe powstałe często w wyniku połączenia istniejących szlaków górskich, stoków itp. Czasem są to oficjalne trasy, zatwierdzone przez lokalne osoby odpowiedzialne za turystykę na danym terenie, częściej jednak wyznaczane są po prostu przez osoby uprawiające ten sport. Czasem też można połączyć skituring nieco z freeridingiem, kiedy to poruszamy się po dziewiczych terenach i zjeżdżamy dziewiczymi stokami.

Jak rozpocząć uprawianie skituringu?

No właśnie – skituring szczególnie w ostatniej odmianie wcale nie jest mało niebezpieczną sprawą. Wręcz przeciwnie nawet – można spotkać się tu z lawinami i innymi zagrożeniami związanymi z wysokimi górami.

W związku z tym nawet jeśli bardzo dobrze zjeżdżamy na nartach i także całkiem nieźle radzimy sobie w wysokich górach zimą, to jednak warto zainwestować na początek w zorganizowane wycieczki skiturowe. Na takich wycieczkach instruktor pokaże dokładniej, jak korzystać ze sprzętu skiturowego, jak się z nim poruszać, udzieli rad odnośnie chodzenia po górach, wyznaczania tras samemu, organizowania postojów na noc i wielu innych spraw. Zdecydowanie jest to najlepszy sposób na naukę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/oferta wycieczki skiturowe.

Check Also

Czaprak – ogólna charakterystyka

Czaprak jest jednym z najważniejszych elementów, który musi posiadać koń. Co należy o nim wiedzieć, …

https://funniestfemale.com/o-czym-nalezy-pamietac-wybierajac-okna-pvc/ https://hanza.edu.pl/komu-wlasciciwe-sluza-czapsy/ https://absenting.com.pl/czy-warto-postarac-sie-o-ifs/